logo
logo
Yazarlarımız
Aziz Emre Gündeşen


Bora Savaş


Erman Ceylan


  SON EKLENEN MAKALE
  DASK

Merhaba Saygıdeğer Semtlilerimiz;

Sigorta ürünleri hakkında ilk yazımı içinde bulunduğumuz durum nedeniyle DASK (Zorunlu Deprem Poliçesi) poliçesine ayırdım.

Ülkemiz Deprem ülkesi ve Dask poliçesi bu nedenle çok önemli;

Dask Nedir:Dask kurumunun belirlediği teminatlarla deprem sonrası oluşan hasarlarda hasar tutarı karşılığı kadar mağduriyetinizi gideren bir sigorta poliçesi türüdür.Tam hasarlarda poliçede yazan tüm tazminat miktarı sigortalıya(mülk sahibine) ödenir.

Neden Dask Yapmalıyım:Ülkemizde Dask poliçesi maalesef sigorta bilincinin oluşmaması nedeniyle Elektirik,Su,Doğalgaz,Tapu vs. işlemler için kullanılan bir evrak olarak düşünülmektedir.

Deprem olduktan sonra evim yıkılırsa devlet zaten ev veriyor şeklinde  yanlış bir bilgi toplum içinde çok fazlaca konuşulmaktadır.Devlet tam hasarlarda mağduriyeti ortadan kaldırmak için tabi ki taşın altına elini sokuyor fakat bu evler geri ödemeli olarak yapılıyor.Yani Dask poliçesi sahibi Dask kurumundan tazminatını alıyor geri ödemesini yapıyor, Dask poliçesi bulunmayan kişi ise borçlu olarak ev sahibi oluyor.

Dask poliçesinin bu dönemde ki tek dezavantajı artan konut fiyatları nedeniyle teminatlar düşük kalmakta tam hasarı karşılamamaktadır.

Bu nedenle özel konut sigortası poliçelerinde eklenecek deprem teminatı çok önemli olup  bu konuyu bir sonra ki yazımda daha detaylı şekilde anlatacağım.

 

SaygılarımlaErman Ceylan

Okunma Sayısı: 163